fbpx
Stomatolog Kraków - LARDENT
Mikroskop w stomatologii
7 grudnia 2017
Wybielanie nakładkowe Kraków
Nakładkowe wybielanie zębów
2 kwietnia 2018

Bruksizm

Leczenie bruksizmu Kraków

autor: Justyna Przybylska

bruksizm

Bruksizm to choroba cywilizacyjna XXI wieku podobnie jak otyłość, nadciśnienie czy depresja. Chorują na nią najczęściej osoby między 18 a 40 rokiem życia.

Postęp współczesnej cywilizacji, szybkie tempo życia, stresująca praca, studia to jedne z głównych przyczyn powstania powyższej jednostki chorobowej. Pełna etiologia nie jest jeszcze do końca poznana. Według licznych źródeł przyczynami mogą być również czynniki genetyczne lub wady zgryzu. W nocy, podczas snu dochodzi do mimowolnych wyładowań emocji kumulowanych podczas całego dnia, które predysponują do aktywności ruchowej mięśni i stawów w obrębie głowy potocznie zwanymi zgrzytaniem zębów. Dlatego też rano, tuż po przebudzeniu odczuwalne są silne bóle głowy, napięcie mięśni twarzy czy bóle uszu.

Oprócz dużego dyskomfortu o chorobie świadczyć mogą następujące objawy:

  • patologiczne starcia zębów (najczęściej dolnych)
  • pęknięcia szkliwa
  • złamania zębów
  • nadwrażliwość

Zaawansowanej  chorobie towarzyszą nawet zmiany akustyczne tzw. „strzelanie” w stawach skroniowo-żuchwowych podczas mowy i spożywania posiłków.

Leczenie bruksizmu nie jest z pozoru proste, ponieważ dotyczy również sfery psychicznej, często konieczna jest pomoc  specjalisty psychologa. Pomoc stomatologiczna polega na wykonaniu szyny relaksacyjnej, która ogranicza ruchy żuchwy , tworzy dystans pomiędzy górnym i dolnym łukiem co zabezpiecza przed powtórną utratą tkanek zębów, wprowadza w odpowiednie położenie obu łuków i odciąża mięśnie żwacze. Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i odpowiednie leczenie by zapobiec dalszym skutkom bruksizmu.

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, masz pytania lub chciałbyś umówić się na bezpłatną wizytę konsultacyjną prosimy o kontakt z Centrum Stomatologii i Laryngologii Lardent.

12345 (3 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Partnerzy:

Lardent to nowoczesne Centrum Stomatologii
i Laryngologii. Połączenie tych
dwóch specjalizacji pozwala nam zapewnić najwyższą
jakość usług oraz kompleksową diagnostykę zdrowia
oraz estetyki twarzy.

Zobacz ofertę