fbpx
Dlaczego regularne wykonywanie higienizacji w gabinecie jest tak ważne? Jak często ją wykonywać?
9 września 2020
Cechy profesjonalnego stomatologa
15 października 2020

Higiena protez zębowych

Prawidłowa higiena ruchomych protez zębowych zapewnia im dłuższy żywot. Wpływa także na wygodę użytkowania, ogranicza stany zapalne błon śluzowych i pozwala cieszyć się ulubionymi posiłkami bez nieprzyjemnego posmaku w jamie ustnej. Warto więc nauczyć się, jak prawidłowo dbać o protezę zębową. Jakimi preparatami ją czyścić oraz jak bez uszkodzenia usunąć kamień i przebarwienia z protezy.

Higiena protez zębowych – podstawowe zasady

Regularność
Najważniejszą zasadą higieny ruchomej protezy zębowej jest regularność. Trzeba ją myć codziennie, najlepiej po każdym posiłku, ponieważ podobnie jak na prawdziwych zębach, osadzają się na niej szkodliwe bakterie i kamień nazębny. Nieusuwane mogą powodować nawracające stany zapalne jamy ustnej, zaogniać owrzodzenia, pogarszać kondycję dziąseł oraz – o ile proteza jest tylko częściowa – wpływać na stan zdrowia prawdziwych zębów. Jeśli z jakiegoś powodu użytkownik protezy zębowej nie ma możliwości umycia jej od razu po jedzeniu, powinien przynajmniej opłukać ją pod ciepłą wodą.

Dobór odpowiedniej szczoteczki
Podstawowym narzędziem do czyszczenia protezy zębowej jest specjalistyczna szczoteczka. Jest ona wyposażona w dwie główki (do czyszczenia wewnętrznej i zewnętrznej części protezy) pomagające dotrzeć do różnych zakamarków oraz delikatne włosie, które nie rysuje powierzchni protezy. Odradza się korzystanie ze szczoteczek elektrycznych i szczotek do rąk. Są one zbyt inwazyjne i mają za ostre włosie, które może kaleczyć powierzchnię sztucznych zębów. W powstałych rowkach i szczelinach zbierać będą się bakterie, które są przyczyną brzydkiego zapachu z ust i powracających infekcji śluzówek. Czyszczenie sztucznej szczęki środkami specjalistycznymi W aptekach dostępne są preparaty i pasty do czyszczenia sztucznych zębów. Mają one właściwości bakteriobójcze i septyczne. Są to:

Pasty do protez zębowych
Pasty te różnią się od zwykłych past tym, że mają silniejsze działanie antybakteryjne. Jednocześnie nie rysują powierzchni protez zębowych
i nie wpływają negatywnie na ich właściwości. Dobrze usuwają drobinki jedzenia i przykry zapach.

Tabletki czyszczące
Tabletki czyszczące powinny być dopełnieniem rutyny pielęgnacyjno-czyszczącej nad protezą zębową. Usuwają nawet trudne osady i niszczą do 99,9% bakterii. Można je stosować na co dzień, by zachować protezę w wysokiej czystości. Oczywiście istnieją też domowe sposoby czyszczenia protez zębowych. W codziennym użytkowaniu mogą jednak nie być tak dobre ani tak efektywne, jak specyfiki kupione w aptece.

Popularne domowe sposoby to mycie protezy za pomocą:
– sody oczyszczonej,
– kwasku cytrynowego lub soku z cytryny,
– zwykłego octu lub octu jabłkowego.

12345 (oceń)
Loading...
Partnerzy:

Lardent to nowoczesne Centrum Stomatologii
i Laryngologii. Połączenie tych
dwóch specjalizacji pozwala nam zapewnić najwyższą
jakość usług oraz kompleksową diagnostykę zdrowia
oraz estetyki twarzy.

Zobacz ofertę