fbpx
Cechy profesjonalnego stomatologa
15 października 2020
Specyfika wypełnień w leczeniu ubytków zębowych
25 listopada 2020

Jak smoczek i kciuk mogą wpłynąć na wady zgryzu?

Ssanie jest prawidłowym fizjologicznym odruchem od okresu niemowlęctwa do 2.-3. roku życia, potem zwykle zanika. Jeśli odruch przejdzie w nawyk i nadal będzie kontynuowane po wyrżnięciu się zębów stałych siecznych należy go traktować jako potencjalny czynnik sprawczy zaburzeń zgryzowych w przednim odcinku uzębienia. W trakcie ssania kciuka lub smoczka poprzez nieodpowiednią pracę mięśni wchodzą w grę mechanizmy zniekształcające szczękę i żuchwę oraz łuki zębowe. Palec włożony do ust wyzwala odruch ssania i drogą ucisku wpływa na określoną okolicę szczęki i łuków zębowych.

W efekcie ssania kciuka lub smoczka dochodzi do następujących zaburzeń zgryzowych:
• wysunięcia do przodu zębów przednich w szczęce, czyli do tzw. protruzji zębów siecznych,
• przesunięcia lub braku przesunięcia do językowego dolnych zębów siecznych,
• zgryzu krzyżowego bocznego w wyniku zwężenia szczęk wywołanego nadaktywnością mięśni policzkowych,
• zgryzu otwartego przedniego, utrwalanego poprzez wtłaczanie języka między łuki zębowe.

Zgryz otwarty częściowy przedni to taki, który ogranicza się do przedniego odcinka uzębienia. Źródłem powstania tej wady jest wydłużony czas ssania kciuka lub smoczka. Poprawę można uzyskać, eliminując ten nawyk.

Kontrola nawyku ssania kciuka jest możliwa poprzez:
1. środki chemiczne – pikantne, gorzkie i niesmaczne substancje np. pieprz, którymi smarowany jest kciuk lub inne palce dziecka. Metody te są skuteczne tylko w momencie, gdy nawyk ten nie jest jeszcze utrwalony
2. środki mechaniczne – oklejenie kciuka, palców plastrem lub bandażem, zastosowanie aparatu Hawleya z zaporą dla języka. Metody te mają za zadanie przypominać dziecku o szkodliwym nawyku.

Nawyk ssania często jest nawykiem podświadomym. Chociaż dziecko stara się go zaniechać, to jednak nie potrafi, gdyż nie kontroluje,
w którym momencie zaczyna ssać. Dlatego ważne jest, by wesprzeć dziecko psychicznie podczas podjęcia prób wyeliminowania nawyku ssania palca lub smoczka.

12345 (oceń)
Loading...
Partnerzy:

Lardent to nowoczesne Centrum Stomatologii
i Laryngologii. Połączenie tych
dwóch specjalizacji pozwala nam zapewnić najwyższą
jakość usług oraz kompleksową diagnostykę zdrowia
oraz estetyki twarzy.

Zobacz ofertę