fbpx
Konkurs Lardent Higienizacja – Regulamin
11 grudnia 2019
Jak dbać o higienę jamy ustnej po zabiegu implantacji?
11 lutego 2020

Jak zdrowie jamy ustnej wpływa na stan całego organizmu?

Stan naszych zębów i dziąseł oddziałuje na zdrowie całego naszego organizmu. Zła higiena jamy ustnej prowadzi do chorób dziąseł, które z kolei mogą powodować schorzenia takie jak cukrzyca, choroby serca lub problemy z układem krwionośnym. Dzieje się tak ponieważ nieprawidłowa higiena jamy ustnej powoduje gromadzenie się bakterii, które odpowiadają za obrzęki i krwawienie dziąseł. Bakterie te następnie dostają się do krwiobiegu rozprzestrzeniając się po całym organizmie i powodując stany zapalne oraz choroby.

W przypadku chorób jamy ustnej czynniki ryzyka są takie same jak w schorzeniach, które dotykają innych części organizmu. Czynniki te związane są z zachowaniami i trybem życia każdego z nas, a zwłaszcza z nieprawidłową dietą (głównie zbyt duże spożywanie cukrów), paleniem papierosów, spożywaniem nadmiernych ilości alkoholu oraz niedostateczną higieną jamy ustnej. Dlatego warto sobie uświadomić, że aby zapobiec chorobom jamy ustnej i innym schorzeniom, należy prawidłowo dbać o stan uzębienia i dziąseł.

Dbaj o jamę ustną i cały organizm:

1) Zdrowo się odżywiaj

Spożywanie zbyt dużej ilości cukrów zawartych w przetworzonej żywości i napojach stanowi istotny czynnik ryzyka wystąpienia chorób jamy ustnej, zwłaszcza próchnicy, ale również cukrzycy, chorób serca i nowotworów.

2) Nie pal wyrobów tytoniowych

Palenie przyczynia się do powstawania chorób dziąseł oraz rozwoju nowotworów jamy ustnej, a także zwiększa ryzyko chorób serca i układu oddechowego.

3) Ogranicz spożycie napojów alkoholowych

Nadużywanie alkoholu samo w sobie lub w połączeniu z konsumpcją wyrobów tytoniowych, zwiększa ryzyko nowotworów jamy ustnej, chorób dziąseł i próchnicy (z powodu kwaśnego odczynu napojów alkoholowych i dużej ilości zawartych w nich cukrów).

4) Szczotkuj zęby dwa razy dziennie

Niedostateczna higiena jamy ustnej może powodować nagromadzenie się bakterii odpowiadających za tworzenie się płytki nazębnej, co powoduje że zęby i dziąsła są narażone na różne choroby. Przewlekłe stany zapalne dziąseł mogą prowadzić do wypadania zębów oraz utrudniać leczenie innych schorzeń (cukrzyca, choroby serca).

12345 (3 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Partnerzy:

Lardent to nowoczesne Centrum Stomatologii
i Laryngologii. Połączenie tych
dwóch specjalizacji pozwala nam zapewnić najwyższą
jakość usług oraz kompleksową diagnostykę zdrowia
oraz estetyki twarzy.

Zobacz ofertę