fbpx
Wybielanie zębów Kraków
Licówki kosmetyczne – sposób na olśniewające oraz idealnie równe zęby.
15 stycznia 2016

Kamień nazębny – co to jest i jak z nim walczyć?

Implanty Kraków

 

1b_05

1.Co to właściwie jest kamień nazębny?

Nieliczni wiedzą, iż po 4-12 godzinach od momentu szczotkowania, na powierzchniach zębów odkłada się tzw. płytka nazębna. Jest to spoista masa o biało-żółtawej barwie zasiedlona przez kilkanaście grup różnych bakterii, które stanowią ok. 70-80% jej składu. Proces namnażania bakterii przebiega w sposób nieustanny i jest przyczyną wielu chorób zębów jak i dziąseł. Ślina przesycona jest związkami nieorganicznymi między innymi fosforanem wapnia, który sprzyja mineralizacji płytki nazębnej. Efektem tych chemicznych przemian jest kamień nazębny, czyli „stwardniały”, mocno przylegający, trudny, wręcz niemożliwy do usunięcia domowymi sposobami złóg nazębny tzn. siedlisko bakterii, które uwalniają szereg toksyn.

2. Konsekwencje

Prowadzi to do powstawania stanów zapalnych dziąseł a objawem jest krwawienie podczas szczotkowania. Nestępnie do rozwoju chorób tkanek przyzębia i powszechnie znanej paradontozy, co grozi utratą zęba. Poza chorobami tkanek miękkich bezobjawowo rozwinąć się mogą również zmiany próchnicowe, w miejscach gdzie zalega płytka nazębna czy kamień nazębny.

Kamień nazębny ze względu na swoją porowatą strukturę chwyta i zatrzymuje barwniki pokarmowe, co manifestuje się przebarwieniami zębów zwłaszcza w przestrzeniach międzyzębowych.

3.Jak zapobiegać/leczyć?

Aby zapobiec kamieniowi polecamy złote standardy:

  • Szczotkowanie zębów przynajmniej 2 razy dziennie
  • Nitkowanie przestrzeni międzyzębowych – jest to jeden ze sposobów usuwania płytki nazębnej z miejsc gdzie nie dociera klasyczna szczoteczka do zębów
  • Szorowanie języka – ścieranie białych nalotów, używając nawet zwykłej szczoteczki
  • Używanie past zawierających w swym składzie większą ilość „Pirofosforanów”
  • Używanie irygatora, szczoteczek jednopęczkowych (zwłaszcza u pacjentów użytkujących aparaty ortodontyczne, korony protetyczne badź mosty)
  • Częste płukanie jamy ustnej czy życie gumy bezcukrowej po każdym posiłku – w sytuacji jeśli nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów
  • Profesjonalne oczyszczanie zębów – zależnie od potrzeb – co 6-12 miesięcy

Zalecamy stopniowe wprowadzanie powyższych sposobów co zapewni zdrowy i piękny uśmiech w Nowym Roku.

Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć!

12345 (oceń)
Loading...
Partnerzy:

Lardent to nowoczesne Centrum Stomatologii
i Laryngologii. Połączenie tych
dwóch specjalizacji pozwala nam zapewnić najwyższą
jakość usług oraz kompleksową diagnostykę zdrowia
oraz estetyki twarzy.

Zobacz ofertę