fbpx
Nadwrażliwość zębów – przyczyny powstawania i metody leczenia
9 marca 2020
Przyjmowanie pacjentów w czasie Covid-19
16 czerwca 2020

Leczenie próchnicy bez borowania. Kto może skorzystać z metody leczenia wykorzystującej ICON?

ICON jest szczególnie polecany dla pacjentów u których występują białe plamy próchnicowe na gładkich powierzchniach zęba.

Zastosowanie ICON jest również zalecane do leczenia początkowych zmian próchniczych nie przekraczających jednej trzeciej głębokości zębiny. Zmiany mogą znajdować się zarówno w obszarach stycznych (stykania się zębów ze sobą), jak i na powierzchniach zewnętrznych zęba. ICON wypełnia swoistą lukę pomiędzy profilaktyką próchnicy, a jej klasycznym leczeniem. Infiltracja próchnicy z wykorzystaniem płynnej żywicy ICON zabezpiecza początkowe zmiany próchnicze, zapewnia długotrwałą ochronę szkliwa i zapobiega szybkiemu powiększaniu się ubytków.

O tym czy dana zmiana próchnicowa u pacjenta kwalifikuje się do zabiegu z użyciem infiltranta ICON, czy już do klasycznego leczenia, decyduje lekarz dentysta.

Zasada działania

Infiltrant – bardzo płynna żywica, jest wchłaniana do układu próchnicowych porów w uszkodzonym zębie, wypełniając go i blokując penetrację próchnicogennych kwasów. Wczesna próchnica może więc być szybko zatrzymana, przy jednoczesnym zachowaniu tkanek zęba. Z pełną estetyką i medycznymi korzyściami. Powietrze i woda uwięzione w zmianie próchnicowej mają niższy współczynnik załamania światła niż zdrowe twarde tkanki zęba. W ten sposób powstają nieestetyczne przebarwienia znane jako białe plamy. Icon-Infiltrant, który wnika głęboko do porowatej tkanki zęba, ma podobny współczynnik załamania światła jak zdrowe szkliwo. Zinfiltrowana zmiana upodobania się do otaczającego zdrowego szkliwa. Fluorozę można także leczyć preparatem Icon vestibular.

ICON jest innowacyjnym płynem. Dzięki wnikaniu w mikroporowatości zdemineralizowanego szkliwa, zamyka je i tworzy barierę odporną na działanie kwasów i bakterii. To pierwszy na świecie produkt, dzięki któremu możliwe jest usunięcie białych plam oraz zatrzymanie początkowej próchnicy bez użycia wiertła i bez znieczulenia!

Przebarwienia na zębach występują często – zwłaszcza u pacjentów z aparatami ortodontycznymi, dzieci z początkową próchnicą czy osób  z fluorozą lub uszkodzeniami szkliwa.

Zalety

• Wczesne zatrzymanie rozwoju próchnicy bez borowania.
• Estetyczne leczenie białych plam.
• Odtworzenie naturalnego koloru zęba.
• Przedłuża długość życia zęba.
• Delikatna metoda leczenia bez borowania i bez znieczulenia.

Przeciwwskazania

Icon nie może być stosowany w przypadkach zaawansowanego rozwoju próchnicy. Dotyczy to w szczególności przypadku próchnicy, która prezentuje się w postaci dziury w zębie. W takim przypadku konieczna jest tradycyjna metoda leczenia wiertłem.

Przebieg zabiegu

Procedura leczenia jednego zęba trwa ok. 15 min. Polega na usunięciu zewnętrznej warstwy szkliwa a następnie aplikacji na czas 2 minut żelu zawierającego 15% kwas solny (HCl) w celu odsłonięcia „podpowierzchniowych” porów. Tak przygotowana powierzchnia zęba osuszana jest etanolem a następnie stomatolog nakłada na nią za pomocą aplikatora żywicę Icon o wysokiej płynności. Dzięki działaniu sił kapilarnych ulega ona samoistnej absorbcji oraz infiltruje i wypełnia pory zmiany próchnicowej a następnie twardnieje. Zapobiega to dalszej penetracji zęba przez kwasy kariogenne i przedłuża długość jego życia.

12345 (3 głosów, średnia: 3,33 / 5)
Loading...
Partnerzy:

Lardent to nowoczesne Centrum Stomatologii
i Laryngologii. Połączenie tych
dwóch specjalizacji pozwala nam zapewnić najwyższą
jakość usług oraz kompleksową diagnostykę zdrowia
oraz estetyki twarzy.

Zobacz ofertę