fbpx
Erozja szkliwa
4 marca 2020
Leczenie próchnicy bez borowania. Kto może skorzystać z metody leczenia wykorzystującej ICON?
27 marca 2020

Nadwrażliwość zębów – przyczyny powstawania i metody leczenia

 

Nadwrażliwość zębów czyli nagły, ostry ból, pojawiający się przy spożywaniu bardzo gorących lub zimnych pokarmów i napojów to częsty problem wśród pacjentów.

Do nadwrażliwości dochodzi podczas mechanicznego i/lub chemicznego uszkodzenia szkliwa, które jest warstwą ochronną zęba.

Uszkodzenie mechaniczne jest wywołane przez nieprawidłową higienę jamy ustnej. Poprzez korzystanie ze szczoteczki z włosiem twardym, pasty mocno ścierającej (pasty wybielające) oraz nieprawidłowej techniki szczotkowania dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych w wyniku czego pojawia się nadwrażliwość.

Uszkodzenie chemiczne powstaje w wyniku zbyt kwaśnej diety, spożywanie owoców cytrusowych, kwaśnych soków i sosów oraz napojów gazowanych powoduje demineralizację i rozpuszczenie szkliwa (niskie pH w jamie ustnej).

Jeśli masz szczoteczkę manualną, wybierz taką z włosiem średnim (medium) i podczas szczotkowania nie stosuj zbyt mocnego nacisku. Jeśli masz szczoteczkę elektryczną lub soniczną pamiętaj, że większy nacisk na zęby nie zawsze świadczy o porządniejszym doczyszczeniu, zachowaj umiar.

Wybierz pastę o dobrym składzie np. pasty z aminofluorkiem, fluorkiem sodu, fluorkiem cyny, azotanem potasu lub chlorkiem strontu. Te substancje pomagają zamykać kanaliki zębiny lub blokują impuls nerwowy, dzięki czemu bodźce bólowe nie docierają do nerwów.

Po zjedzeniu cytrusów, kwaśnego sosu, napoju gazowanego przepłucz jamę ustną niegazowaną wodą, zbyt niskie pH zostanie w ten sposób zneutralizowane.

Raz w tygodniu zastosuj Elmex Żel o zwiększonej dawce fluoru (fluoryzacja domowa). Natomiast jeśli to nie pomoże, wybierz się na konsultację do stomatologa lub do higienistki stomatologicznej w celu wykonania profesjonalnej fluoryzacji gabinetowej. Preparaty o wysokim stężeniu fluoru tworzą barierę ochronną i szybko przynoszą ulgę.

12345 (oceń)
Loading...
Partnerzy:

Lardent to nowoczesne Centrum Stomatologii
i Laryngologii. Połączenie tych
dwóch specjalizacji pozwala nam zapewnić najwyższą
jakość usług oraz kompleksową diagnostykę zdrowia
oraz estetyki twarzy.

Zobacz ofertę