fbpx
Stomatologia Kraków - implanty
Postępowanie po usunięciu zęba
21 lutego 2016
Leczenie dzieci Kraków
Higiena jamy ustnej w trakcie ciąży – porada lekarza stomatologa
8 października 2017

Jak dbać o swój organizm w trakcie smogu? – porada lekarza laryngologa

Smog Kraków

autor: Dr n. med. Marcin Mochocki

 

W ostatnim czasie smog nie schodzi z pierwszych stron gazet. Pytania jak dbać o własny organizm pojawia się wśród moich pacjentów coraz częściej co skłoniło mnie do napisania paru podstawowych wskazówek jak w łatwy sposób zmniejszyć negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza na organizm.

 

1)Ograniczenie ekspozycji na smog – Najłatwiejszym sposobem walki z chorobami układu dróg oddechowych jest ograniczenie czynników negatywnie na niego wpływających. W tym przypadku warto ograniczyć ekspozycję na smog. Wskazane jest dostosowanie się do powszechnych zaleceń, aby w czasie nasilonego smogu do minimum ograniczyć przebywanie na zewnątrz, czyli darujmy sobie spacery i uprawianie sportu na „świeżym” powietrzu. W tym okresie warto ograniczyć wietrzenie mieszkania. Systemy wentylacyjne zawsze ograniczają przenikanie do pomieszczeń zanieczyszczeń. W pomieszczeniach warto korzystać z oczyszczaczy powietrza. Dla tych, którzy muszą wyjść z domu dobrą radą jest korzystanie z dobrej jakości masek chroniących drogi oddechowe. Warto upewnić się, że maska choć częściowo chroni przed zanieczyszczeniem PM10 i PM2,5.

2)Odpowiednia dieta – Należy zadbać o dobre funkcjonowanie naszych dróg oddechowych, gdzyż nasz organizm stale broni się przed zanieczyszczeniami. Górne drogi oddechowe są w pewnym sensie naturalnym „uzdatniaczem” powietrza, które powinno być oczyszczone, nawilżone i ogrzane zanim trafi do płuc. Warto zadbać o odpowiednią dietę, w której nie powinno brakować wody. Odpowiednie nawodnienie ułatwi naszym śluzówkom spełnianie wyżej wymienionych funkcji. Odpowiednia ilość witamin A, C, E oraz selenu i innych antyoksydantów pomoże naszemu organizmowi bronić się przed wolnymi rodnikami, które powstają w wyniku oddychania zanieczyszczonym powietrzem i sprzyjają rozwojowi astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a także nowotworów górnych i dolnych dróg oddechowych. Antyoksydanty są obecne w warzywach i owocach (świeżych i niepryskanych). Korzystnie działają także warzywa strączkowe, kasze, kiełki, orzechy i ryby.

3)Suplementy oraz preparaty dostępne w aptekach – Warto zastosować dostępne w aptece preparaty ziołowego pochodzenia stosowane zwykle wspomagająco przy leczeniu chorób nosa i zatok. Preparaty takie zawierają zwykle ekstrakty z bzuczarnego, dziewanny, werbeny, nasturcji, chrzanu, bulw fiołka alpejskiego. Domowe preparaty np. syrop z cebuli, napoje z miodem, nalewki z czosnku także mogą pomóc.

4)Świadomość ryzyka chroby – Trzeba zdawać sobie sprawę, że w trakcie smogu ryzyko banalnych infekcji górnych dróg oddechowych jest dużo większe. Przebieg takich chorób także jest poważniejszy i trwa dłużej. Na przykład w przypadku problemów z oddychaniem przez nos zanieczyszczone powietrze nie zostaje „przefiltrowane” przez górne drogi oddechowe i trafia bezpośrednio do płuc, których delikatna tkanka jest wyjątkowo wrażliwa na zanieczyszczenia.

Walczmy ze smogiem i chrońmy się przed nim. Zdecydowanie łatwiej zabezpieczyć się przed chorobą, niż leczyć jej skutki.

12345 (2 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Partnerzy:

Lardent to nowoczesne Centrum Stomatologii
i Laryngologii. Połączenie tych
dwóch specjalizacji pozwala nam zapewnić najwyższą
jakość usług oraz kompleksową diagnostykę zdrowia
oraz estetyki twarzy.

Zobacz ofertę