autor: Justyna Przybylska
Bruksizm to choroba cywilizacyjna XXI wieku podobnie jak otyłość, nadciśnienie czy depresja. Chorują na nią najczęściej osoby między 18 a 40 rokiem życia.
Postęp współczesnej cywilizacji, szybkie tempo życia, stresująca praca, studia to jedne z głównych przyczyn powstania powyższej jednostki chorobowej. Pełna etiologia nie jest jeszcze do końca poznana. Według licznych źródeł przyczynami mogą być również czynniki genetyczne lub wady zgryzu. W nocy, podczas snu dochodzi do mimowolnych wyładowań emocji kumulowanych podczas całego dnia, które predysponują do aktywności ruchowej mięśni i stawów w obrębie głowy potocznie zwanymi zgrzytaniem zębów. Dlatego też rano, tuż po przebudzeniu odczuwalne są silne bóle głowy, napięcie mięśni twarzy czy bóle uszu.
Oprócz dużego dyskomfortu o chorobie świadczyć mogą następujące objawy:
- patologiczne starcia zębów (najczęściej dolnych)
- pęknięcia szkliwa
- złamania zębów
- nadwrażliwość
Zaawansowanej chorobie towarzyszą nawet zmiany akustyczne tzw. „strzelanie” w stawach skroniowo-żuchwowych podczas mowy i spożywania posiłków.
Leczenie bruksizmu nie jest z pozoru proste, ponieważ dotyczy również sfery psychicznej, często konieczna jest pomoc specjalisty psychologa. Pomoc stomatologiczna polega na wykonaniu szyny relaksacyjnej, która ogranicza ruchy żuchwy , tworzy dystans pomiędzy górnym i dolnym łukiem co zabezpiecza przed powtórną utratą tkanek zębów, wprowadza w odpowiednie położenie obu łuków i odciąża mięśnie żwacze. Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i odpowiednie leczenie by zapobiec dalszym skutkom bruksizmu.
Jeżeli zainteresował Cię artykuł, masz pytania lub chciałbyś umówić się na bezpłatną wizytę konsultacyjną prosimy o kontakt z Centrum Stomatologii i Laryngologii Lardent.