Zabieg implantacji czyli wprowadzenia śruby implantu, który jest alternatywą własnego korzenia zęba to jeden z zabiegów chirurgicznych. Po zakończeniu procedury wszczepiania implantu zakładane są szwy. W związku z ingerencją w żywe tkanki mogą występować niewielkie dolegliwości bólowe. Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, natomiast po zabiegu warto zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe i stosować je zgodnie z zaleceniami naszego specjalisty.
Należy szczególnie zadbać o czystość okolicy miejsca, w którym zakładany był implant:
- Szczotkować zęby, tak jak na co dzień, jednak z delikatnością i rozwagą doczyszczać miejsce zabiegu i zęby z nim sąsiadujące. Przez pierwsze dwa dni od zabiegu stosować szczoteczkę manualną z miękkim włosiem. Należy powstrzymać się od zbyt gwałtownych ruchów i intensywnego dociskania szczoteczki do rany, może skutkować to bólem i uszkodzeniem szwów.
- Dwa razy dziennie przepłukiwać jamę ustną płynem do płukania na bazie chlorheksydyny (CHX) np. Eludril, Periokin, PerioAid. Chlorheksydyna, która ma działanie odkażające, zapobiega namnażaniu bakterii i stanom zapalnym.
- Po przepłukaniu jamy ustnej płynem antyseptycznym a nawet w ciągu dnia nałożyć na ranę żel na bazie Chlorheksydyny np. Elugel. Żel podobne jak płyn będzie dezynfekował ranę i zapobiegał nadkażeniom.
- Nie wolno pić alkoholu i palić papierosów.
- Należy unikać spożywania pokarmów twardych, ostrych i pobierania zbyt dużych kęsów. Nie wskazana jest również wysoka temperatura posiłków i napojów.
- Należy unikać nadmiernego wysiłku, nie uprawiać sportu i oszczędzić sobie wizyt w solarium, w saunie i na basenie.
- W przypadku możliwego wystąpienia zasinienia policzka oraz obrzęku stosować zimne okłady.
- Nie dotykać rany językiem lub palcem.
W przypadku silnego bólu, intensywnego krwawienia z rany lub innych niepokojących objawów prosimy o kontakt.