Przygotowanie dziecka do wizyty w gabinecie dentystycznym powinno przebiegać w sposób niezwykle delikatny i niestresujący. Każdy rodzic wie, jak trudnym zadaniem jest namówić swoją pociechę na coś, czego nie lubi lub nie zna. W przypadku pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym bardzo ważne jest wcześniejsze pozytywne nastawienie dziecka do lekarza i zastosowanie pewnych sprytnych zabiegów, które sprawią, że maluch usiądzie na fotelu z uśmiechem na ustach.
Pozytywne skojarzenia i wyrobienie właściwych nawyków:
Najważniejszą kwestią, o której musimy pamiętać w zasadzie od samego początku, kiedy jeszcze nie planujemy dla naszego dziecka wizyty u dentysty jest wpajanie w nim pozytywnych skojarzeń z pielęgnacją zębów. Przede wszystkim nie możemy w obecności dziecka wyrażać się ze strachem lub obawą w temacie leczenia własnego uzębienia, a raczej przy każdej planowanej wizycie u stomatologa tryskać entuzjazmem, który sprawi, że dziecko samo będzie chciało wybrać się na taką fajną wyprawę.
Od najwcześniejszych miesięcy życia maluch powinien także uczestniczyć w codziennym myciu zębów przez członków rodziny, a kiedy będzie mieć dziesięć miesięcy, może już otrzymać własną szczoteczkę, którą rodzic, w atmosferze zabawy, umyje my ząbki. Kiedy dziecko osiągnie wiek pozwalający mu na samodzielną pielęgnację jamy ustnej bez ryzyka, że zrobi sobie krzywdę, powinniśmy je do tego namawiać i nagradzać za poprawne wykonanie „zadania”. W ten sposób nasz maluch będzie kojarzyć dbanie o zęby z radością i pozytywnymi uczuciami.
Na czym polega wizyta adaptacyjna:
Pierwsza wizyta powinna być zaplanowana, a dziecko musi być wcześniej do niej przygotowane. Nigdy nie należy czekać, aż wizyta stanie się koniecznością – gdy ząb zacznie boleć lub pojawi się próchnica. Wówczas trudniej będzie dziecko przekonać do spotkania ze stomatologiem.
Zazwyczaj wizyta adaptacyjna trwa około 15 minut. Początkowo lekarz stara się wzbudzać zaufanie dziecka, opowiadając o narzędziach i swojej pracy, ale też o tym, jak prawidłowo dbać o zęby. Po wstępnym zapoznaniu stomatolog dokonuje oceny stanu uzębienia dziecka, a jeśli pojawia się konieczność leczenia, odbywa się ono dopiero na kolejnej wizycie.
Na jakich etapach rozwoju dziecka należy udawać się na kolejne wizyty:
12-18 miesiąc życia – kontrolujemy wyrzynanie się zębów pod okiem stomatologa, zalecana wizyta co 3-6 miesięcy.
18 miesiąc – 3 rok życia dziecka – to ostatni etap wyrzynania się zębów mlecznych, zalecana wizyta co 3-6 miesięcy.
3-7 rok życia – to okres występowania największego zagrożenia próchnicą, zalecana wizyta co 3 miesiące.
Wiek szkolny, powyżej 7 lat – dziecko powinno samo dbać o higienę jamy ustnej pod kontrolą rodziców, zalecana wizyta co 3-6 miesięcy.
Jaką rolę pełni rodzic podczas pierwszej wizyty?
Podczas pierwszej wizyty dziecku powinna towarzyszyć osoba, która sama nie odczuwa żadnych obaw przed gabinetem stomatologicznym. Strach osoby dorosłej bardzo szybko może wzbudzić niepokój u dziecka, które natychmiast przyjmie postawę niechętną, przez co sama wizyta będzie nieprzyjemnym doświadczeniem.
Rodzic, zabierając dziecko do stomatologa, powinien mu wyjaśnić dokąd z nim idzie i w jakim celu, ale słowami i w sposób odpowiedni do wieku dziecka – dobrze jest wzbudzić u dziecka zaciekawienie. Nigdy nie należy wspominać, że leczenie zębów może wiązać się z bólem, a jeśli dziecko samo o to zapyta, wówczas trzeba zaznaczyć, iż jest on chwilowy i tak naprawdę nie ma się czego bać. Bardzo często dla dodania dziecku odwagi stosowane są formy nagrody za wizytę, które przyznają dziecku stomatolodzy, ale i o które powinien zadbać również sam rodzic.